Association of Vestec Seniors, z.s.

The aim of this voluntary, independent association, which was founded in 2010, is to bring members together and contribute to the social, cultural and sporting activities of seniors in our community. The association organises visits to theatre performances, shorter and longer trips to cultural and natural sights, as well as to other interesting places in our country. The municipality of Vestec contributes regularly to the activities of the association in the form of a non-investment subsidy.
Any senior citizen residing in the municipality of Vestec can become a member. The membership fee is 100 CZK/year.

Important contacts:

Vestec Seniors Association, Vestecká 3, 252 50 Vestec

ID: 22886508

Chairwoman of the Committee: Marta Belháčová,
Tel: 775 175 072

cashier: Jitka Drahošová

Downloads

Annual meeting of the Vestec Senior Citizens Association

Členská schůze 2021 - 10.12.2021

General Assembly 2021 - 11.6.2021

Membership Meeting 2019 - 14.6.2019

General Meeting 2018 - 15.12.2018

Membership Meeting 2018 - 15.6.2018

General Meeting 2017 - 15.12.2017

General Meeting 2016 - 9.12.2016

Membership meeting 2015 - 19.6.2015

Membership meeting 2016 - 10.6.2016

General Meeting 2013 - 13.12.2013

Membership meeting 2013 - 14.6.2013

Annual Membership Meeting 2012 (20.6.2012)

3rd KSV Meeting 2012 - 24.5.2012

2nd KSV Meeting 2011 - 19.10.2011

1st KSV Meeting 2011 - 23.5.2011

Activities in 2021

18. 6. 2021 Výlet do Národního hřebčína v Kladrubech a zámku Slatiňany

A total of 28 excursionists set off on the morning of 18 August by bus from the municipal office towards Kladruby n/Labem. The local National Stud Farm together with the castle and the church form a single unit and is part of the complex, which has been a national cultural monument since 2002. It is one of the oldest large stud farms in the world. It was founded in 1579 and since 1771 it has been continuously breeding Kladruby whites. At present it breeds almost 500 horses. The stables are part of the guided tours. And this is the one the seniors chose. The 45-minute tour of the stables was extensive and the guide was excellent. Not everyone went to the castle in Slatiňany, but it was after lunch, and some took advantage of the afternoon time until departure by, for example, sitting down to a good coffee.

14. 7. 2021 – zámek Konopiště a pivovar Velké Popovice

Vestečtí senioři  (25) znovu restartovali svoje aktivity. Zatím se rozjeli jenom do sousedních okresů. První postcovidový výlet se konal 14. 7. a cílem se stal vyhledávaný zámek Konopiště. Velkou proslulost získal svým vnitřním vybavením se vzácnými uměleckými sbírkami a technickými památkami. Interiéry určitě zaujaly nejen milovníky historie, exteriéry zase svou vzhlednou úpravou. Nicméně na zámecký park, který patří k  hodnotným a nejkrásnějším krajinářským parkům v Česku, už nedošlo. Proč?  Protože dalším bodem seniorské výpravy se stal Velkopopovický pivovar. Zde jsme si zážitky obohatili o další vjem  – chuťový. V poledním čase jsme se nasytili v Pivovarské restauraci a poté následovala exkurze ve známém pivovaru.

Prohlídková trasa ”Po stopách Kozla Oldy ”

Historie velkopopovického pivovaru se píše již od roku 1874 a pojí se s významným rodem průmyslníků Ringhofferových. Naše skupina byla očekávána v návštěvnickém centru s obchodem se suvenýry. Tady začínala prohlídková trasa, kde jsme se seznámili s historií i současností slavného pivovaru. Nahlédli jsme pod pokličku tajemství výrobního procesu piva, přesunovali jsme se z historické do současné varny a nahlédli do sklepů, v nichž kvasí a zraje zlatavý nahořklý mok. Tady nás čekala ochutnávka čerstvého nefiltrovaného Kozla. Od sedmdesátých let minulého století je živým maskotem pivovaru kozel Olda. Čtyřletý rohatý symbol pivovaru na nás čekal na konci prohlídky.

Jako živá značka je Kozel v pivovaru dlouhá léta. K jeho vzniku se váže příběh. Když jednoho dne navštívil vesnici potulný francouzský malíř, pohostinnost místních ocenil tím, že jim namaloval na rozloučenou malbu Kozla. Ta se pak stala symbolem pivovaru. Kozlové v Popovicích jsou tradičně pojmenováni “Olda” po prvním popovickém sládkovi.

29.8. - 4.9. 2021 Holiday trip in Chlum u Třeboně

Letos se vestečtí senioři vydali do rekreačního střediska Lesák, které leží v idylické krajině lesů a rybníků, přímo na břehu rybníka Hejtman. Rybní Hejtman se nachází na okraji městyse Chlum u Třeboně v okrese Jindřichův Hradec. Rybník založil v roce 1554 Mikuláš Ruthard z Malešova. Jeho hloubka je šest metrů, rozloha 82 ha. Osou celého rybníka je Koštěnický potok, který přitéká ze staršího rybníka Staňkov. Okolí rybníka lemují převážně louky, jen ve východním břehu severního ramene je les.

 

V rekreačním středisku jsme byli ubytováni v bungalovech se samostatným příslušenstvím, vybavených televizí a chladničkou. Stravovali jsme se v jídelně formou polopenze a s kuchyní jsme byli velmi spokojeni, vždy nám jídlo chutnalo. Někteří odvážlivci si zpříjemnili pobyt ranním koupáním v rybníku, jiní objevovali turisticky značené okolí. Podnikli jsme výlety do nedaleké Třeboně a Jindřichova Hradce. Kdo neochutnal specialitu třeboňské kuchyně, a to kapří hranolky, jako by ani Třeboň nenavštívil. I jinými dobrotami jsme si zpestřili poznáváním okolí. V samotném městečku Chlum jsme se procházeli parkem s novobarokním zámkem na hrázi rybníka, který byl postaven r. 1710. V současné době je v soukromých rukou a není přístupný, ale zámecký park s exotickými stromy a sochami z 18. a 19. stolení je volně přístupný. Prohlédli jsme si i kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl vystavěn v letech 1737-1745 majitelem chlumského panství hrabětem Františkem z Funfkirchenu. Uvnitř se nachází krásná barokní výzdoba.

K tomuto regionu mělo vztah hodně umělců. K nejvýznamnějším náleží básník František Hrubín. Měl v Chlumu chalupu a tomu kraji věnoval i mnohé verše. K nejvýstižnějším patří báseň „Rybník Hejtman“. Mnozí z nás si vybaví verše uvedené v čítankách pro starší mládež. Přirovnává hladinu rybníka k lidskému životu. „Tak slunný, rozlehlý život před sebou mít jako tvá hladina, na níž prostíráš klid oblohy slavnostně vzduté, blankytu plný! Rybníku Hejtmane, parku staletý val. Listnaté roubení, plodnou hloubku ti dal člověk, jenž nezaspí nikdy jitra tvá paví… “ Také lyricky laděné společenské drama Srpnová neděle se odehrává v Chlumu u Třeboně.

Nedílnou součástí rybářské bašty je vyhlídková plavba po rybníku Svět, která nese název „Cesta kolem světa za padesát minut“. I výletní vláček „Třeboňáček“ nabízí okružní poznávací jízdu Třeboní. Tvoří jej mašinka a tři vagónky.

Po týdenním pobytu obohaceni o zajímavosti a poznání kouzelných míst v jižních Čechách jsme se vrátili opět do svých domovů. Pobytový zájezd podpořila obec Vestec, proto jejím představitelům patří poděkování.

Výstava Sluneční králové v Národním muzeu Praha

Unikátní výstava o starém Egyptě Sluneční králové v Národním muzeu Praha je prodloužena do 30. září 2021. Vstupenky jsou v prodeji on-line. Pro vstup do muzea není vyžadován negativní test na Covid-19.  SVS nebude vstupenky hromadně objednávat. Zájemci z našeho klubu ale mohou výstavu navštívit samostatně a potvrzení o prohlídce expozice předají Jitce Drahošové, která část ceny vstupenky uhradí.

21. 9. 2021  Senioři na výletě v Poděbradech

Poslední letní dny nám sice neslibovaly sluneční paprsky, bylo zataženo. Ale plán výletu byl už definitivně stanoven, a tak se v úterý 21. 9. 2021 po osmé hodině vyrazilo směrem na Poděbrady.

Co může čtrnáctitisícové městečko na Labi seniorům nabídnout? Například ozdravný lázeňský balíček. Poděbradské uhličité lázně léčí nemocné srdce, bolavé klouby ale i duši. My jsme ozdravný program neplánovali, na ten bychom potřebovali více času. Spokojili jsme se s procházkou rozsáhlým lázeňským parkem, který začíná u nádražní budovy z roku 1932 (první funkcionalistickým nádražím v Čechách) a končí na náměstí Jiřího z Poděbrad. V samotném centru Libenské kolonády jsme nemohli minout známé květinové hodiny. Ani řada architektonicky zajímavých lázeňských budov lemující park, neunikla naší pozornosti.

Město Poděbrady nabízí hodně zajímavých míst jako je zámek, Polabské muzeum i méně známý pivovar. Naším cílem byla tentokrát sklárna Bohemia Crystal a.s. Byli jsme svědkem toho, jak krásné vzory vznikají na skle díky zručnosti místních sklářů. Na začátku exkurze bylo informační video, pak jsme procházeli provozem, kde vládlo černé řemeslo. Vše bylo opravdové, nic naaranžované. Prohlídku jsme ukončili v hale, která patřila brusičům. Byla poloprázdná.  Zkušených brusičů a kvalifikovaných pracovníků je prý stále míň. A právě ti dávají lisovanému a foukanému sklu konečnou podobu –  luxusní broušený dekor, který rádi obdivujeme a který nás reprezentuje doma i ve světě.

Každému lázeňskému městu patří kolonáda, kavárny, cukrárny a lázeňské oplatky. Nic jsme neopomněli a oplatky jsme si dovezli až domů.

Divadelní představení ”Kočka v oregánu” –    30. 9. 2021

Pod vedením režisérky Lídy Engelové čtveřice známých herců předvedla ve hře ”Kočka v oregánu” na prknech divadla Kalich řadu humorných situací (Hrzánová, Holub, K. Cibulková a Velen).

Komedie ”Kočka v oregánu”, nemá to, co v komedii čekáme. Má poněkud nahořklou chuť. Některým našim divákům dokonce připadalo, že první polovina hry mohla probíhat jinak. Naštěstí v druhé části představení vnesla do děje potřebný humorný spád známá a osvědčená dvojice Hrzánová – Holub. I když je hra ukončena tanečním číslem, finále dostalo opět beznadějně hořkou a trpkou chuť.  Bylo tak zase na divákovi a jeho naturelu, jak se s touto koncovkou vyrovná.

23.10. 2021 Podolská vodárna

Nedávno senioři navštívili Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem: první hřebčín na světě zapsaný na Seznamu památek světového dědictví UNESCO. O měsíc později nahlédli přímo do provozu sklárny Bohemia Crystal v Poděbradech a ocenili práci našich sklářů a brusičů. Ani Praha nezůstala stranou zájmu. Zatím posledním cílem se stala Podolská vodárna, která sloužila donedávna jako rezervní zdroj pitné vody pro hlavní město. Dodnes je toto zařízení jednou z nejzajímavějších pražských staveb a hlavně technickou památkou. Jeho rekonstrukce byla dokončena v červnu 2021, v polovině měsíce byla úpravna vody uvedena do provozu a ve středu 23. října se do Muzea pražského vodárenství v Praze 4 vypravila necelá desítka členů našeho klubu. Celou expozicí, která zachycuje vývoj pražského vodárenství, si zájemci prošli s průvodcem panem Kolářem. Ten mimo jiné např. upozorňoval na originál čerpacího stroje z roku 1830, na vodovodní potrubí z antického období nebo vyzdvihl cenu unikátní sbírky vodoměrů a část hradního vodovodu z doby Rudolfa II.

Pitná voda a voda vůbec byla vždy klíčová a pro život lidí velmi důležitá. Dovést ji do míst, kde chyběla, bylo vždy prvořadé. To věděli už v antice, když stavěli akvadukty, věděli to i ve středověku, kdy vodárenské stavitelství zažívalo rozmach. Ani dnes tomu není jinak.

Engelova vodárna či katedrála je novoklasicistní budova z počátku 20. let 20. století podle projektu Antonína Engela. Součástí celého technologického celku je také budova strojovny s čerpadly, administrativní budova určená pro zaměstnance a vlastní objekt filtrační stanice. Jižní budova uprostřed má 45 metrů vysokou vodárenskou věž, jejíž průčelí zdobí pískovcové sochy, které představují alegorii řeky Vltavy a deseti jejích významných přítoků v řadě pod ní. Jednalo se o největší stavbu ze železobetonu v tehdejším Československu.

 

Valná hromada SVS je naplánovaná na pátek 10. 12. 2021. Sejdeme se V Restauraci U Klimešů v 17 h.

Activities in 2020

The spring covid season forced the elderly to stay at home. The summer was more favourable, so they made up for it. They made several trips not only to Prague, but also to other regions.

8.7. 2020 castle Blatná, Rožmitál pod Třemšínem

Roughly halfway southwest between Prague and České Budějovice is the town on the Lomnica River Blatná with the castle of the same name. The chateau with a large game preserve is set in the gently undulating South Bohemian landscape and surrounded by beautiful ponds. This is why filmmakers love to visit this location. Blatná itself once boasted the nickname of the town of roses. It has not yet been possible to restore the former glory of more than a century of tradition. We haven't seen roses anywhere. There is a 42-hectare park adjacent to the castle, where we admired a large herd of spotted fallow deer. They were very tame, as was the flock of peacocks. In the 15th and early 16th century, Blatná was the main seat of the Lords of Rožmital.

Our next destination was the Podbrdské town Rožmitál pod Třemšínem. We devoted a shorter time to the town under the Třemšín hill, some of the visitors visited the Podbrdské Museum with a monument to Jakub Jan Ryba, the author of the Czech Christmas Mass, a gallery, products of folk creativity and an exhibition of historic cars.

12.8. 2020 - Roudnice nad Labem, Litoměřice

What do these cities have in common? A distance of less than thirty kilometres separates them. They boast a fertile agricultural landscape through which the Elbe River winds like a blue ribbon. The soil is also suitable for growing vines, traditional autumn festivals are celebrated here vintageThe Garden of Bohemia welcomes gardeners and fruit growers every year.

Castle Roudnice nad Labem - After the war it was nationalized, today it is in the private hands of the Lobkowicz family and is open to the public. The previously rather neglected building, which was on the periphery of tourist interest, offered us an interesting guided tour. We saw the remains of the Romanesque castle, walked around the courtyard, looked into the castle chapel and other interiors. The castle is also home to the Lobkovice Chateau Winery, so it was a pleasant surprise for everyone that the tour included a wine tasting from the vineyards of Roudnice. In the afternoon we ran to the historical centre, to the square. Some went to the Gallery of Modern Art in the former castle riding hall to see an exhibition of paintings, others tried to climb the towering Kratochvíl tower. In the end, everyone gathered in the square - in a pastry shop for coffee.

Shorter stop in Litoměřice, tour of the square, K. H. Mácha, ended the day trip, which we dedicated to the Bohemian Central Highlands

26.8. 2020 - Sea World - Exhibition Grounds, Marold's panorama of the Battle of Lipan

The seniors' trip to Prague on 26 August 2020 was aimed at visiting the Sea World Zoo at the Prague Exhibition Grounds. The permanent exhibition has been open since 2002 and offered us a world of marine, but also freshwater fish, as well as other animal species. Since 2006, the exposition has had the status of a zoo. Although this facility requires much less square metres of space than one would expect, it requires many more litres of water to operate and the price of admission corresponds to this. The unique water zoo offers small and large aquariums, a grotto, as well as an active floor projection that reacts to movement.

Since the Panorama of the Battle of Lipan by Luděk Marold is located in the exhibition area, its tour before lunch was another diversification of the program.

The nearest planned events for seniors

  1. 10. Theater Kalich:" The Cat in the Oregano" from 19.00, departure 17.30 from OÚ
  2. 10. State Opera: "La Traviata" (Verdi) from 19.00, departure 17.30 from OÚ
  3. 11. Broadway Theater, musical "A Snowy Romance"