Vestecký svaz chovatelů

Tato rubrika bude patřit prezentaci jedné z aktivních organizací, která sdružuje nejen vestecké chovatele, ale i ty z okolí. Například z Jesenice, Prahy, Dolních Břežan, Libně, Psár a dalších míst. Jedná se o Český svaz chovatelů Vestec. Má celkem 25 členů a z místních bych ráda jmenovala Pavla Pekárka, Libora Drahoše, Josefa Hašpla, Josefa Skřivana a manžele Antonína a Květu Vrňatových. Za současného vedení Ing. Otakara Janeby.

Svaz funguje od roku 1969. Chovatelství má v regionu dlouholetou tradici a ti nadšenci, kteří propadli tomuto hobby, v současné době navštěvují například chovatelské trhy, které se pravidelně konají každou neděli v Praze – Kunraticích.

Starší ročníky jistě pamatují, že obdobná setkání se již ve Vestci konala. Buď před hospodou ”U Klimešů” nebo v místech dnešního dětského hřiště. Mezi již dnes nežijící organizátory patřili Josef Frouz, Jaroslav Habětín, Václav Mášek, Ota Vojtěchovský a další. A pokud vyšel datum na pouť či posvícení, měnila se tato akce ve velké shromáždění lidí, které dávalo tak příležitost k mnoha příjemným setkáním. Provelký zájem byly někdy trhy i dvoudenní. Tehdy nezbývalo nic jiného než strávit noc s pestrou a různorodou domácí havětí umístěnou v klecích avoliérách.

Když se budeme podrobněji zajímat o činnost našich chovatelů, tak můžeme konstatovat, že svému koníčku musí věnovat hodně času, ať už chovají holuby, králíky, drůbež či třeba bažanty, andulky. Své chovatelské výsledky prezentují pak na častých výstavách a musím potvrdit, že jsou za své úsilí mnohokrát zaslouženě ohodnoceni. V domácích vitrínách se pak blýskají poháry, čestná ocenění. Posledním úspěchem vestecké organizace je nedávné vítězství na okresní chovatelské výstavě v Hostivicích. Kromě výstav se můžeme s našimi příznivci drobného zvířectva i setkat také na jejich plese, který každoročně pořádají v Kulturním centru v Jesenici.

Co říci závěrem? Organizace není příspěvková, těší se tedy přízni sponzorů, jako jsou například JIVA Jirák nebo Družstvo vlastníků Dolní Břežany, v jehož areálu se na podzim každoročně konají chovatelské výstavy. Organizátoři vás na ni jistě každý rok pozvou. Svaz vítá do svých řad i nové členy.