OD 1. 7. 2023 SE MĚNÍ PODMÍNKY PRO POSKYTOVÁNÍ PŘÍSPĚVKU NA SOLIDÁRNÍ DOMÁCNOST I POSKYTOVÁNÍ HUMANITÁRNÍ DÁVKY

Příspěvek pro solidární domácnost. Částky související s bydlením budou nově poskytovány přímo cizincům s dočasnou ochranou (DO) společně s humanitární dávkou. Aby cizinec s DO měl nárok na plnou výši započitatelných nákladů na bydlení, musí bydlet v samostatném bytě, který je zapsán v evidenci bytů a smluv. Pokud nebude byt evidován, bude se od 1. 7. 2023 cizinci s DO započítávat nižší částka na jeho bydlení. Zapsat byt do evidence může pouze jeho vlastník. Lze zapsat pouze samostatný byt, který je cizincům s DO pronajat celý k bydlení (nikoli byt ve sdílené domácnosti s vlastníkem či pronajímatelem). Evidence vzniká kvůli nutnosti ověřovat existenci bytu, na který osoby s DO čerpají podporu.

Leták_CZE příspěvek_solidární_domácnost_od1.7.2023.pdf

Humanitární dávka (HuD)/ Гуманітарна допомога bude nově pojata jako příspěvek na životní potřeby a zároveň příspěvek na bydlení. Zohledňovat se budou veškeré příjmy a případné úspory. Podobně jako obdobné dávky pro české občany se bude odvíjet od životního a existenčního minima. Zranitelné osoby budou mít dávku vyšší. Humanitární dávka v červenci bude doplněna o příspěvek na ubytování. HuD je po dobu prvních 150 dnů (5 měsíců) poskytována ve výši životního minima, následně je snížena na existenční minimum v případech, kdy se osoba nesnaží zajistit si finanční prostředky vlastním přičiněním a zároveň nemá žádné objektivní překážky k práci (tj. nejedná se o tzv. zranitelnou osobu).

Leták_CZE_humanitární_dávka_od1.7.2023.pdf

Leták_UA_Гуманітарна допомога (ГуД).pdf

Harmonogram v červenci:

  1. Žádat o HuD prostřednictvím on-line aplikace budete moci od 1. 7. 2023.
  2. Žádosti o HuD, které nelze podat přes on-line aplikaci (např. o žádosti dětí, jež zastupuje osoba bez DO) bude možné podat od 10. 7. 2023.
  3. Žádosti o HuD se začnou vyhodnocovat od 18. 7. 2023.

Pokud budete mít jakékoli dotazy, můžete se obracet na speciální linku Úřadu práce ČR 950 180 100, kde dostanete informace v ukrajinském jazyce. Můžete také napsat na ua@uradprace.cz.

БЕЗКОШТОВНА ЛІНІЯ СОЦІАЛЬНОЇ ДОПОМОГИ ГРОМАДЯНАМ УКРАЇНИ: +420 800 60 10 20

 

 

ONLINE REGISTRACE K PRODLOUŽENÍ DOČASNÉ OCHRANY SKONČILA 31. 3. 2023

Kdo registraci neučinil, tomu dočasná ochrana zanikla. Dočasná ochrana zanikne i v případě, že registrace provedena byla, ale následně se jedinec osobně nedostaví na pracoviště Ministerstva vnitra do 30. 9. 2023. V takových případech je potřeba o její udělení žádat znovu.  VÍCE INFORMACÍ NALEZNETE na frs.gov.cz

NOVÁ POVINNOST ZAMĚSTNAVATELŮ PŘIHLAŠOVAT OD 1. 4. 2023 ZAMĚSTNANCE S DOČASNOU OCHRANOU I V NEPOJIŠTĚNÝCH ČINNOSTECH

Spoustu zajímavých informací najdete také na webu www.integracnicentra.cz – newsletter č. 4/2023

 

Prodloužení dočasné ochrany – продовження тимчасового захисту

Na prodloužení dočasné ochrany mají nárok ti, kteří ji získali do konce roku 2022. Nejprve se zaregistrujte online ZDE a zarezervujte si termín osobní návštěvy. Už rezervací termínu se vám prodlužuje dočasná ochrana do 30. 9. 2023. V domluvený čas se dostavte na pracoviště Ministerstva vnitra k vylepení vízového štítku, s sebou vezměte cestovní doklad, doklad o ubytování a příp. dokumenty prokazující vaše oprávnění zastupovat nezletilou osobu. Bude-li vše v pořádku, bude vám dočasná ochrana prodloužena do 31. 3. 2024.

Онлайн-реєстрація для продовження тимчасового захисту розпочнеться 30.01.2023 року. Посилання на онлайн-реєстрацію опублікуємо, щойно вона буде доступна.

Více informací najdete na Informačním portálu pro cizince: https://prod.frs.gov.cz/

Informační letáky:

CZ_prodloužení_obecné.pdfUA продовження тимчасового захисту

Vazby_obecné_verze pro onlineUA_Vazby_obecné_verze pro online

 

 

INFORMACE PRO OBČANY, kteří chtějí pomoci

Pomoc Ukrajině by měla být cílená, organizovaná a hlavně dlouhodobá. Chcete-li přispět finančně, materiálně, nabízíte-li ubytování či dopravu, psychologickou nebo právní pomoc, informujte se na stránkách stojimezaukrajinou.cz. Tyto stránky přináší přehled všeho, čím byste mohli Ukrajincům přicházejícím do ČR pomoci.

Chcete-li nabídnout náhradní ubytování, můžete oslovit informační linku Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje: 950 870 420, poslat nabídku na email Středočeského kraje pomocukrajine@kr-s.cz, nebo vložit svou nabídku na stránkách pomahejukrajine.cz.

Cítíte-li se jako dobrovolník, který by chtěl podat pomocnou ruku, vyberte si z nabídky dobrovolnické pomoci (nejen tlumočení) na stránkách celostátního portálu vlnapomoci.cz.

Stále můžete přispívat finančními příspěvky do sbírek organizovaných ověřenými organizacemi:

  1. Český červený kříž – účet: 333999/2700, variabilní symbol 1502; ve spolupráci s ministerstvem zahraničních věcí zajišťuje zdravotnický materiál
  2. Člověk v tísni – účet: 0093209320/0300; humanitární pomoc lidem zasaženým válkou
  3. Charita Česká republika – účet: 55660022/0800variabilní symbol 104; základní potřeby pro lidi zasažené válkou
  4. Zastupitelský úřad Ukrajiny v ČR disponuje bankovním účtem (304452700/0300), na který lze zaslat finanční obnos určený pro následný nákup obranného materiálu. Odkaz na facebookové stránky úřadu zde.

Nebo využijte „Souhvězdí pomoci Ukrajině“ a nakupte charitativní poukazy od 100 Kč pro organizace UNICEF, Člověk v tísni, Post Bellum, ADRA, Charita ČR.

Přispět můžete také darováním potravin nebo kosmetiky do Potravinové banky, která dary dále distribuuje také ukrajinským uprchlíkům. Seznam regionálních potravinových bank naleznete v odkazu výše. Činnost Potravinové banky můžete podpořit darem potravin, finančním darem nebo dobrovolnou prací při Sbírce potravin.

 

INFORMACE PRO UKRAJINCE V ČR / ДОПОМОГА ДЛЯ УКРАЇНЦІВ

Základní informace, jak postupovat, kam se obrátit, jsou na webu Ministerstva vnitra. Telefonní linka 974 801 802, a na webu nasiukrajinci.cz

Основна інформація,що роботи і куди звертатися, є на сайті Міністерства внутрішніх справ. Телефонна лінія з покроковою інформацією для громадян України: + 420 974 801 802, Наші українці – Інформація про те, як допомогти (nasiukrajinci.cz)

 

Každý kraj v ČR zřídil své Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU)které nabízí komplexní služby od vyřízení pobytu, zdravotního pojištění, psychologické pomoci nebo pomoci s hledáním bydlení a práce, informací o systému školství apod. Jedná se o kontaktní místo a první pomocný bod pro ukrajinské obyvatele, kteří se dostanou do ČR. Tlumočení zajištěno.
Lidé by měli využívat všechna Krajská asistenční centra, nejen to v Praze, které je nejvíce vytížené a v posledních dnech odmítalo nové příchozí. Seznam všech asistenčních center naleznete zde.

Відвідайте регіональний довідковий центр KACPU

Крайовий центр допомоги Україні.pdf – інформація

Як українці, які приїжджають до Чехії, ви можете зареєструватися тут, подати заявку на спеціальну довгострокову візу, отримати медичну страховку або отримати інформацію про працевлаштування. Вам надається допомога в організації проживання та інша допомога.

Рекомендуємо відвідати KACPU, адже саме тут ви зможете подбати про все, що вам потрібно відразу. Співробітники поліції у справах іноземців та Департаменту притулку та міграційної політики (OAMP) будуть у вашому розпорядженні, а також співробітники Медичної страхової компанії (VZP) та Бюро праці. Адреси KACPU у кожному регіоні можна знайти нижче на цій сторінці.

З дітьми віком до 15 років не обов’язково йти до Регіонального центру допомоги. Якщо у вас є забезпечене житло та безпечне догляд за ними, ми рекомендуємо вам не брати їх до KACPU. Потрібно лише прийти на робоче місце з проїзним документом або свідоцтвом про народження. Рекомендуємо взяти з собою їх фотографію паспортного розміру. Будь ласка, не ламінуйте будь-які документи, з якими ви прийшли, або які ви отримаєте від чеських органів.

 

Městská hromadná doprava v Praze a ve Středočeském kraji upravuje od 1.5. 2022 podmínky pro bezplatnou přepravu pro občany Ukrajiny. Informační leták.

Безкоштовні перевезення українських біженців з 1. 5. 2022 року. Всі інші громадяни України, які не відповідають вищевказаним умовам, повинні платити за проїзд згідно з Тарифом Празького інтегрованого транспорту.

Informační letáky:

Kontakty pomoci lidem z Ukrajiny ve Středočeském kraji a Praze.pdf

ДОПОМОГА ЛЮДЯМ, ЯКІ ТІКАЮТЬ З УКРАЇНИ – verze pdf

РЕГІОНАЛЬНІ ЦЕНТРИ ДОПОМОГИ УКРАЇНІ – verze pdf

Pomoc pro Ukrajince přicházející do Česka.pdf

ДОПОМОГА ДЛЯ УКРАЇНЦІВ ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ ДО ЧЕХІЇ – verze pdf

Розглядається прохання про невідкладну одноразову допомогу у випадку загрози життю громадян України,які прибули до Чехії через війну. Гуманітарна допомога.

Пункти зайнятості можна знайти тут: www.uradprace.cz/web/cz/krajske-pobocky

Rozcestník aktivit pro děti z Ukrajiny a jejich maminky hledající nový, nebo dočasný domov u nás v České republice. Cílem je poskytnout nově příchozím co nejklidnější začátek a přizvat je do místních komunit.

Посібник із заходів для дітей з України та їхніх мам, які шукають новий або тимчасовий дім у Чехії. Мета – дати новачкам якомога спокійніший старт і запросити їх до місцевих громад.