Volný čas ve Vestci

Nejoblíbenějším místem pro trávení volného času dětí i dospělých je jistě rekreační volnočasový areál v okolí Vesteckého rybníka. Dominuje mu rybník s lávkou a několika vyhlídkovými moly, který je oblíbeným místem nejen rybářů, a Sportoviště obce Vestec s fotbalovým hřištěm a venkovní krytou sportovní halou. U fotbalového hřiště najdete také venkovní šachy, interaktivní hřiště a venkovní posilovnu. Novinkou roku 2021 je iHřiště, které mohou zájemci objevit pomocí GPS a mobilního telefonu. Za rybníkem je upravený lesopark s průlezkami, venkovními trampolínkami, hudebními nástroji, ping-pongovým stolem, kamennou expozicí, malou lezeckou stěnou a skluzavkou, které ocení hlavně malí návštěvníci. I v lesoparku najdou zájemci další nové iHřiště.

Za rybníkem najdou návštěvníci upravenou pobytovou louku s venkovním pódiem, ovocný sad, veřejné griloviště s přístřeškem, workoutové hřiště a všichni v letních dnech ocení také zmlžovadlo a venkovní pítka. Pro kola, brusle a kočárky je určená cyklostezka od rybníka k Hrnčířům a dále kolem mrazíren zpět k rybníku, nebo na druhou stranu do Kunratic. Celková délka cyklostezky je asi 4 km. Směrem na Kunratice se návštěvníci mohou zastavit v přístřešku u druhého veřejného griloviště.

Griloviště slouží široké vestecké veřejnosti, rezervace místa není nutná (s výjimkou svatebních obřadů), prosíme ale návštěvníky, aby po sobě místo vždy uklidili a odpadky odvezli. 

Pravidla používání grilovišť, mapka grilovišť a další informace najdete na stránce Veřejná griloviště.

 

Na cyklostezce od rybníka do Kunratic můžete také navštívit naučnou planetární stezku. Začíná na rozcestí cyklostezek u Vesteckého rybníka a na cestě dlouhé 1,4 km naleznete informační panely ke všem planetám naší Sluneční soustavy. Děti jistě ocení krásnou průlezku planetária, která zobrazuje nejčastější hvězdná souhvězdí. Průlezku najdete v ovocném sadu na louce za rybníkem.

V roce 2019 byla slavnostně osazena Alej svobody, která směřuje od Vesteckého rybníka směrem k Hrnčířům a kopíruje starou polní stezku. V aleji jsou vysazeny zejména ovocné stromky starých českých odrůd, mnoho z nich patří jednotlivým vesteckým rodinám. Pro všechny návštěvníky je Alej svobody příjemnou oázou klidu a brzy snad bude také rodit sladké plody.

V roce 2022 byla za účasti zástupců Středočeského kraje a organizace DofE vysázena Alej prince Philipa čítající 100 lip na počest nedožitých 100. narozenin britského prince Philipa, vévody z Edinburgu, manžela královny Alžběty II. Alej najdete na cyklostezce směrem na Kunratice, u retenční nádrže. V květnu roku 2023 zasadil slavnostně poslední, stou lípu princ Edward, nejmladší syn prince Philipa a bratr současného britského krále Karla III.

V Aleji prince Philipa byl v říjnu 2022 odhalen Poeziomat, který po zatočení klikou recituje básničky, zpívá a vypráví zajímavosti o Vestci. Určitě ho vyzkoušejte.