Spolek vesteckých seniorů, z.s.

Cílem tohoto dobrovolného, nezávislého spolku, který byl založen roku 2010, je spojit členy a přispět svou činností ke společenskému, kulturnímu a sportovnímu vyžití seniorů v naší obci. Spolek organizuje návštěvy divadelních představení, kratší i delší výlety po kulturních a přírodních památkách, i na další zajímavá místa naší země. Obec Vestec přispívá pravidelně na činnost spolku formou neinvestiční dotace.
Členem se může stát každý senior s trvalým pobytem v obci Vestec. Členský poplatek je 100 Kč/ rok.

Důležité kontakty:

Spolek vesteckých seniorů, z.s., Vestecká 3,  252 50 Vestec

IČO: 22886508

Předsedkyně výboru: Marta Belháčová,
tel.: 775 175 072

pokladní: Jitka Drahošová

Soubory ke stažení

Výroční schůze Spolku vesteckých seniorů

Členská schůze 2021 - 10.12.2021

Valná hromada 2021 - 11.6.2021

Členská schůze 2019 - 14.6.2019

Valná hromada 2018 - 15.12.2018

Členská schůze 2018 - 15.6.2018

Valná hromada 2017 - 15.12.2017

Valná hromada 2016 - 9.12.2016

Členská schůze 2015 - 19.6.2015

Členská schůze 2016 - 10.6.2016

Valná hromada 2013 - 13.12.2013

Členská schůze 2013 - 14.6.2013

Výroční členská schůze 2012 (20.6.2012)

3. Schůze KSV 2012 - 24.5.2012

2. Schůze KSV 2011 - 19.10.2011

1. Schůze KSV 2011 - 23.5.2011

Aktivity v roce 2021

18. 6. 2021 Výlet do Národního hřebčína v Kladrubech a zámku Slatiňany

Celkem 28 výletníků vyrazilo ráno 18. 8. autobusem od obecního úřadu směrem na  Kladruby n/Labem. Zdejší Národní hřebčín spolu se zámkem a kostelem vytváří jeden celek a je součástí areálu, který je od roku 2002 národní kulturní památkou. Jedná se o jeden z nejstarších velkých hřebčínů na světě. Založen byl v roce 1579 a od roku 1771 se zde nepřetržitě chovají kladrubští bělouši. V současné době chová téměř 500 koní. Stáje jsou součástí prohlídkových okruhů. A právě ten si senioři vybrali.  45 minut trvající prohlídka stájí byla  obsáhlá,  průvodkyně výborná. Do zámku ve Slatiňanech  sice nešel každý, ale bylo to po obědě a někdo využil odpolední čas do odjezdu například posezením u dobré kávy.

14. 7. 2021 – zámek Konopiště a pivovar Velké Popovice

Vestečtí senioři  (25) znovu restartovali svoje aktivity. Zatím se rozjeli jenom do sousedních okresů. První postcovidový výlet se konal 14. 7. a cílem se stal vyhledávaný zámek Konopiště. Velkou proslulost získal svým vnitřním vybavením se vzácnými uměleckými sbírkami a technickými památkami. Interiéry určitě zaujaly nejen milovníky historie, exteriéry zase svou vzhlednou úpravou. Nicméně na zámecký park, který patří k  hodnotným a nejkrásnějším krajinářským parkům v Česku, už nedošlo. Proč?  Protože dalším bodem seniorské výpravy se stal Velkopopovický pivovar. Zde jsme si zážitky obohatili o další vjem  – chuťový. V poledním čase jsme se nasytili v Pivovarské restauraci a poté následovala exkurze ve známém pivovaru.

Prohlídková trasa ”Po stopách Kozla Oldy ”

Historie velkopopovického pivovaru se píše již od roku 1874 a pojí se s významným rodem průmyslníků Ringhofferových. Naše skupina byla očekávána v návštěvnickém centru s obchodem se suvenýry. Tady začínala prohlídková trasa, kde jsme se seznámili s historií i současností slavného pivovaru. Nahlédli jsme pod pokličku tajemství výrobního procesu piva, přesunovali jsme se z historické do současné varny a nahlédli do sklepů, v nichž kvasí a zraje zlatavý nahořklý mok. Tady nás čekala ochutnávka čerstvého nefiltrovaného Kozla. Od sedmdesátých let minulého století je živým maskotem pivovaru kozel Olda. Čtyřletý rohatý symbol pivovaru na nás čekal na konci prohlídky.

Jako živá značka je Kozel v pivovaru dlouhá léta. K jeho vzniku se váže příběh. Když jednoho dne navštívil vesnici potulný francouzský malíř, pohostinnost místních ocenil tím, že jim namaloval na rozloučenou malbu Kozla. Ta se pak stala symbolem pivovaru. Kozlové v Popovicích jsou tradičně pojmenováni “Olda” po prvním popovickém sládkovi.

29.8. – 4.9. 2021 Pobytový zájezd v Chlumu u Třeboně

Letos se vestečtí senioři vydali do rekreačního střediska Lesák, které leží v idylické krajině lesů a rybníků, přímo na břehu rybníka Hejtman. Rybní Hejtman se nachází na okraji městyse Chlum u Třeboně v okrese Jindřichův Hradec. Rybník založil v roce 1554 Mikuláš Ruthard z Malešova. Jeho hloubka je šest metrů, rozloha 82 ha. Osou celého rybníka je Koštěnický potok, který přitéká ze staršího rybníka Staňkov. Okolí rybníka lemují převážně louky, jen ve východním břehu severního ramene je les.

 

V rekreačním středisku jsme byli ubytováni v bungalovech se samostatným příslušenstvím, vybavených televizí a chladničkou. Stravovali jsme se v jídelně formou polopenze a s kuchyní jsme byli velmi spokojeni, vždy nám jídlo chutnalo. Někteří odvážlivci si zpříjemnili pobyt ranním koupáním v rybníku, jiní objevovali turisticky značené okolí. Podnikli jsme výlety do nedaleké Třeboně a Jindřichova Hradce. Kdo neochutnal specialitu třeboňské kuchyně, a to kapří hranolky, jako by ani Třeboň nenavštívil. I jinými dobrotami jsme si zpestřili poznáváním okolí. V samotném městečku Chlum jsme se procházeli parkem s novobarokním zámkem na hrázi rybníka, který byl postaven r. 1710. V současné době je v soukromých rukou a není přístupný, ale zámecký park s exotickými stromy a sochami z 18. a 19. stolení je volně přístupný. Prohlédli jsme si i kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl vystavěn v letech 1737-1745 majitelem chlumského panství hrabětem Františkem z Funfkirchenu. Uvnitř se nachází krásná barokní výzdoba.

K tomuto regionu mělo vztah hodně umělců. K nejvýznamnějším náleží básník František Hrubín. Měl v Chlumu chalupu a tomu kraji věnoval i mnohé verše. K nejvýstižnějším patří báseň „Rybník Hejtman“. Mnozí z nás si vybaví verše uvedené v čítankách pro starší mládež. Přirovnává hladinu rybníka k lidskému životu. „Tak slunný, rozlehlý život před sebou mít jako tvá hladina, na níž prostíráš klid oblohy slavnostně vzduté, blankytu plný! Rybníku Hejtmane, parku staletý val. Listnaté roubení, plodnou hloubku ti dal člověk, jenž nezaspí nikdy jitra tvá paví… “ Také lyricky laděné společenské drama Srpnová neděle se odehrává v Chlumu u Třeboně.

Nedílnou součástí rybářské bašty je vyhlídková plavba po rybníku Svět, která nese název „Cesta kolem světa za padesát minut“. I výletní vláček „Třeboňáček“ nabízí okružní poznávací jízdu Třeboní. Tvoří jej mašinka a tři vagónky.

Po týdenním pobytu obohaceni o zajímavosti a poznání kouzelných míst v jižních Čechách jsme se vrátili opět do svých domovů. Pobytový zájezd podpořila obec Vestec, proto jejím představitelům patří poděkování.

Výstava Sluneční králové v Národním muzeu Praha

Unikátní výstava o starém Egyptě Sluneční králové v Národním muzeu Praha je prodloužena do 30. září 2021. Vstupenky jsou v prodeji on-line. Pro vstup do muzea není vyžadován negativní test na Covid-19.  SVS nebude vstupenky hromadně objednávat. Zájemci z našeho klubu ale mohou výstavu navštívit samostatně a potvrzení o prohlídce expozice předají Jitce Drahošové, která část ceny vstupenky uhradí.

21. 9. 2021  Senioři na výletě v Poděbradech

Poslední letní dny nám sice neslibovaly sluneční paprsky, bylo zataženo. Ale plán výletu byl už definitivně stanoven, a tak se v úterý 21. 9. 2021 po osmé hodině vyrazilo směrem na Poděbrady.

Co může čtrnáctitisícové městečko na Labi seniorům nabídnout? Například ozdravný lázeňský balíček. Poděbradské uhličité lázně léčí nemocné srdce, bolavé klouby ale i duši. My jsme ozdravný program neplánovali, na ten bychom potřebovali více času. Spokojili jsme se s procházkou rozsáhlým lázeňským parkem, který začíná u nádražní budovy z roku 1932 (první funkcionalistickým nádražím v Čechách) a končí na náměstí Jiřího z Poděbrad. V samotném centru Libenské kolonády jsme nemohli minout známé květinové hodiny. Ani řada architektonicky zajímavých lázeňských budov lemující park, neunikla naší pozornosti.

Město Poděbrady nabízí hodně zajímavých míst jako je zámek, Polabské muzeum i méně známý pivovar. Naším cílem byla tentokrát sklárna Bohemia Crystal a.s. Byli jsme svědkem toho, jak krásné vzory vznikají na skle díky zručnosti místních sklářů. Na začátku exkurze bylo informační video, pak jsme procházeli provozem, kde vládlo černé řemeslo. Vše bylo opravdové, nic naaranžované. Prohlídku jsme ukončili v hale, která patřila brusičům. Byla poloprázdná.  Zkušených brusičů a kvalifikovaných pracovníků je prý stále míň. A právě ti dávají lisovanému a foukanému sklu konečnou podobu –  luxusní broušený dekor, který rádi obdivujeme a který nás reprezentuje doma i ve světě.

Každému lázeňskému městu patří kolonáda, kavárny, cukrárny a lázeňské oplatky. Nic jsme neopomněli a oplatky jsme si dovezli až domů.

Divadelní představení ”Kočka v oregánu” –    30. 9. 2021

Pod vedením režisérky Lídy Engelové čtveřice známých herců předvedla ve hře ”Kočka v oregánu” na prknech divadla Kalich řadu humorných situací (Hrzánová, Holub, K. Cibulková a Velen).

Komedie ”Kočka v oregánu”, nemá to, co v komedii čekáme. Má poněkud nahořklou chuť. Některým našim divákům dokonce připadalo, že první polovina hry mohla probíhat jinak. Naštěstí v druhé části představení vnesla do děje potřebný humorný spád známá a osvědčená dvojice Hrzánová – Holub. I když je hra ukončena tanečním číslem, finále dostalo opět beznadějně hořkou a trpkou chuť.  Bylo tak zase na divákovi a jeho naturelu, jak se s touto koncovkou vyrovná.

23.10. 2021 Podolská vodárna

Nedávno senioři navštívili Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem: první hřebčín na světě zapsaný na Seznamu památek světového dědictví UNESCO. O měsíc později nahlédli přímo do provozu sklárny Bohemia Crystal v Poděbradech a ocenili práci našich sklářů a brusičů. Ani Praha nezůstala stranou zájmu. Zatím posledním cílem se stala Podolská vodárna, která sloužila donedávna jako rezervní zdroj pitné vody pro hlavní město. Dodnes je toto zařízení jednou z nejzajímavějších pražských staveb a hlavně technickou památkou. Jeho rekonstrukce byla dokončena v červnu 2021, v polovině měsíce byla úpravna vody uvedena do provozu a ve středu 23. října se do Muzea pražského vodárenství v Praze 4 vypravila necelá desítka členů našeho klubu. Celou expozicí, která zachycuje vývoj pražského vodárenství, si zájemci prošli s průvodcem panem Kolářem. Ten mimo jiné např. upozorňoval na originál čerpacího stroje z roku 1830, na vodovodní potrubí z antického období nebo vyzdvihl cenu unikátní sbírky vodoměrů a část hradního vodovodu z doby Rudolfa II.

Pitná voda a voda vůbec byla vždy klíčová a pro život lidí velmi důležitá. Dovést ji do míst, kde chyběla, bylo vždy prvořadé. To věděli už v antice, když stavěli akvadukty, věděli to i ve středověku, kdy vodárenské stavitelství zažívalo rozmach. Ani dnes tomu není jinak.

Engelova vodárna či katedrála je novoklasicistní budova z počátku 20. let 20. století podle projektu Antonína Engela. Součástí celého technologického celku je také budova strojovny s čerpadly, administrativní budova určená pro zaměstnance a vlastní objekt filtrační stanice. Jižní budova uprostřed má 45 metrů vysokou vodárenskou věž, jejíž průčelí zdobí pískovcové sochy, které představují alegorii řeky Vltavy a deseti jejích významných přítoků v řadě pod ní. Jednalo se o největší stavbu ze železobetonu v tehdejším Československu.

 

Valná hromada SVS je naplánovaná na pátek 10. 12. 2021. Sejdeme se V Restauraci U Klimešů v 17 h.

Aktivity v roce 2020

Jarní covidové období nutilo seniory zdržovat se doma. Léto bylo příznivější, tak si to vynahradili. Uskutečnili několik výletů nejen do Prahy, ale i do jiných krajů.

8.7. 2020 zámek Blatná, Rožmitál pod Třemšínem

Zhruba na poloviční trase jihozápadně mezi Prahou a Českými Budějovicemi se nachází na řece Lomnici město Blatná se stejnojmenným zámkem. Zámek s velkou oborou je vsazený do mírně zvlněné jihočeské krajiny a obklopený hladinami překrásných rybníků. A to je důvod, proč tuto lokalitu rádi vyhledávají filmaři. Samotná Blatná se kdysi chlubila přívlastkem města růží. Obnovit zašlou slávu více než stoleté tradice se zatím nepodařilo. Růže jsme nikde neviděli. K zámku přiléhá park o rozloze 42 hektarů, ve kterém jsme obdivovali početné stádo daňků skvrnitých. Byli velmi krotcí, stejně jako hejno pávů. V 15. století a na počátku 16. století byla Blatná hlavním sídlem Pánů z Rožmitálu.

Naším dalším cílem bylo podbrdské městečko Rožmitál pod Třemšínem. Městečku pod vrchem Třemšínem jsme věnovali už kratší čas, část výletníků navštívila Podbrdské muzeum s památníkem Jakuba Jana Ryby, autora  České mše vánoční, galerii, výrobky lidové tvořivosti a expozicí historických automobilů.

12.8. 2020 – Roudnice nad Labem, Litoměřice

Co mají tato města společného? Odděluje vzdálenost necelých třiceti kilometrů. Pyšní se úrodnou zemědělskou krajinou, kterou se jako modrá páska vine řeka Labe. Půda je vhodná i pro pěstování vinné révy, slaví se zde tradiční podzimní slavnosti vinobraní, zahradníky a ovocnáře vítá každoročně Zahrada Čech.

Zámek Roudnice nad Labem – po válce byl zestátněn, dnes je v soukromých rukou rodu Lobkoviců a je zpřístupněn veřejnosti. Dříve spíš opomíjený objekt, který byl na okraji turistického zájmu, nám nabídl zajímavou komentovanou prohlídku. Prohlédli jsme si pozůstatky románského hradu, prošli se po na nádvoří, nahlédli do zámecké kaple a dalších interiérů. Na zámku sídlí také Lobkovické zámecké vinařství, a tak bylo pro všechny milým překvapením, že součástí prohlídky byla degustace vína z roudnických vinic. Odpoledne jsme se rozběhli do historického centra, na náměstí. Někdo zašel do Galerie moderního umění v bývalé zámecké jízdárně na výstavu obrazů, jiní zkusili zdolat nevysokou Kratochvílovu rozhlednu. Nakonec se všichni sešli náměstí – v cukrárně na kávě.

Kratší zastávka v Litoměřicích, prohlídka náměstí, památníku K. H. Máchy, zakončila výletní den, který jsme věnovali Českému středohoří

26.8. 2020 – Mořský svět – Výstaviště, Maroldovo panorama bitvy U Lipan

Výlet seniorů do Prahy 26. 8. 2020 měl za cíl navštívit ZOO Mořský svět na pražském Výstavišti. Stálá expozice je v provozu od roku 2002 a nabídla nám svět mořských, ale i sladkovodních ryb, ale i jiných živočišných druhů. Od roku 2006 má expozice statut zoologické zahrady. I když tomuto zařízení, co se týká plochy, stačí mnohem méně čtverečných metrů než by se přepokládalo, o to více litrů vody vyžaduje náročný provoz a tomu odpovídá i cena vstupného.  Unikátní vodní zoo nabízí malá i velká akvária, jeskyni, ale i aktivní podlahovou projekci, která reaguje na pohyb.

Jelikož v areálu výstaviště se nachází Panorama bitvy U Lipan od Luďka Marolda, byla jeho prohlídka ještě před obědem, dalším zpestřením programu.

Nejbližší plánované akce seniorů

  1. 10. Divadlo Kalich:” Kočka v oregánu” od 19.00, odjezd 17.30 od OÚ
  2. 10. Státní opera: ”La Traviata” (Verdi) od 19.00, odjezd 17.30 od OÚ
  3. 11. Divadlo Brodway, muzikál ” Zasněžená romance”