Kultura ve Vestci

Každoročně jsou v obci pořádány nejrůznější kulturní akce, o jejichž realizaci se stará pracovní skupina kulturní komise ve spolupráci s Technickými službami obce Vestec a s pomocí místních spolků. Hlavním kulturním centrem se stává areál sportoviště a nedaleká pobytová louka s venkovním pódiem za Vesteckým rybníkem. Nabídka kulturních akcí je skutečně pestrá.

Přehled tradičních akcí

První jarní akcí bývá Masopust, veselý průvod podivuhodných maškar, které v čele s Masopustem přebírají na jedno odpoledne vládu nad obcí. Průvod vyráží z areálu sportoviště a po Vestecké a Průběžné ulici ochutnává pohoštění zejména od starousedlíků. Na sportovišti se většinou koná další doprovodný program pro děti a dospělé.

Další tradiční akcí bývá Pálení čarodějnic s doprovodným programem pro děti a koncertem pro dospělé na louce za rybníkem a venkovním pódiu.

Na jaře se také koná slavnost Vítání občánků, na které každého nového občánka narozeného do obce Vestec osobně přivítá pan starosta a obdaruje dítě i jeho rodiče drobnými dárky. Oslavy se konají v areálu mateřské školy Vestec.

Začátkem června nemůžeme ani ve Vestci vynechat oslavy Dne dětí s bohatým programem pro všechny věkové kategorie.

Závěr školního roku zpříjemňuje dětem Dětská olympiáda, kterou pořádá TJ Viktoria Vestec a RC Baráček na fotbalovém hřišti. Děti od 5 let do 14 let soutěží v několika sportovních disciplínách v jednotlivých kategoriích podle věku. Pravou olympijskou atmosféru dotváří olympijská pochodeň i olympijská vlajka.

Na konci prázdnin bývá tradiční akcí Loučení s létem, většinou tematicky laděné odpoledne s aktivitami pro děti a koncertem nebo vystoupením pro dospělé. Velká akce pro všechny obyvatele Vestce přiláká každoročně stovky návštěvníků.

Své místo mezi oblíbenými akcemi pro vestecké občany má také Dýňohraní, podzimní setkání nad dlabáním dýní a s dýňovými pochoutkami. Soutěž o nejhezčí dýni má vždy několik desítek účastníků.

S přicházejícím adventem čekají na obyvatele Vestce každý rok ještě tři tradiční a oblíbené akce – nejprve Rozsvícení vánočního stromu na první adventní neděli a vánočními trhy a adventní koncert, Mikulášská besídka pro děti v prostorách Motelu U krbu, a v předvečer Štědrého dne Betlémské světlo – předvánoční sváteční setkání vesteckých obyvatel u svařáku, houbového kuby a s vánočním koncertem. Betlémské světélko si mohou lidé odnést domů jako symbol pokoje a míru.

 

Další akce v obci Vestec

Kromě velkých tradičních akcí pořádaných obecním úřadem, organizují pro své cílové skupiny různé aktivity také vestecké spolky. V průběhu roku je to např. dětská burza nebo venkovní akce pro děti (RC Baráček),  na podzim Zamykání rybníka s lampionovým průvodem, na jaře vynášení Morany, oslava Dne rodin a zahradní slavnost Loučení s předškoláky (MŠ Vestec), v létě Letní kino (hasiči), rybářské závody Vestecký kapr a Kaprmaraton (rybáři Vestec), metodické cvičení zdravotnických družstev SOS Extreme (Asociace dobrovolných záchranářů, z.s.) nebo hasičské závody mládeže Vestecký vodník (JSDH Vestec).