Volby 2014

Volby do obecního zastupitelstva obce Vestec

Termín voleb ve Vestci: 10.10 (14-22h) a 11.10.2014 (8-14h)

Volební místnost ve Vestci:  Zasedací místnost Obecního úřadu, Vestecká 3

Počet volených zastupitelů pro volební období 2014 – 2018 ve Vestci:  15 zastupitelů

Kandidující subjekty:  

 

Sdružení nezávislých kandidátů Vestec – leader kandidátky: MUDr.Eleni Ziková, LETÁK

Sdružení politické strany TOP 09 a nezávislých kandidátů – leader kandidátky: Tibor Švec, WWWLETÁK

 

SNK pro VESTEC

– leader kandidátky: Miroslav Pašek,

WWWLETÁK

 

Kompletní seznam kandidátů do zastupitelstva obce Vestec 

 

Výsledky voleb do Zastupitelstva obce 2014 (účast 58,71%)

Pořadí ve volbách do Zastupitelstva obce Vestec – dle počtu hlasů

Pořadí ve volbách do Zastupitelstva obce Vestec – získané mandáty 

Náhradníci 

Zápis o výsledku voleb 

Oficiální oznámení o volbách na úřední desce OÚ ZDE

Informace k zapsání do dodatku stálého seznamu voličů – Volby do Zastupitelstva obce Vestec konané ve dnech 10. a 11. října 2014

Informace k volbám – Oznámení o době a místě konání voleb 

Oznámení – Stanovení minimálního počtu členů okrskové volební komise

Informace o počtu a sídle volebních okrsků 

Jmenování zapisovatele okrskové volební komise – Volby do Zastupitelstva obce Vestec konané ve dnech 10. a 11. října 2014


JAK HLASOVAT:

 

Jak hlasovat ve volbách do zastupitelstva

Podzimní komunální volby rozhodnou o tom, kdo bude spravovat Vaši obec v následujících čtyřech letech. Volič muže vybírat své zastupitele mezi všemi kandidátkami. Jak je to možné? Každý volič obdrží jen jediný volební lístek, na kterém však budou uvedeny všechny kandidující volební strany. Muže pak volit buď jednotlivou stranu, a nebo si vybrat jednotlivé kandidáty z libovolných kandidujících stran. Pro každou obec je maximální počet hlasů/křížků jiný, odpovídá počtu zastupitelů obce. Bližší informace o hlasování v komunálních volbách naleznete na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Kroužkujete? Tak ještě počítejte

Také si myslíte, že je nejlepší zvolit na vaši radnici jednotlivé osobnosti napříč různými politickými stranami nebo hnutí? Možná se budete divit, ale je to omyl. Rozšířený a v dobré víře také hojně využívaný. Jenže nefunguje tak, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jak je to možné?

Komunální volby totiž neznají preferenční hlasy! Nejdříve se sčítají hlasy pro politickou stranu a teprve pak dojde na hlasy, díky kterým se kandidáti posouvají na kandidátce směrem vzhůru, tedy ke zvolení. Na skok na kandidátce potřebuje každý kandidát v komunálních volbách totiž mnohem více kroužků než kandidát do poslanecké sněmovny. Minimálně 10 procent hlasů.

Kvůli dobrému úmyslu voliče a systému voleb pak mohou nastat naprosto paradoxní situace. Lídr a několik kandidátů na předních pozicích tak mohou být zvoleni do zastupitelstva i přesto, že získali méně hlasů než osobnosti, které voliči favorizují a jsou na nevolitelných místech. Ty pak nejenže zůstanou bez mandátu, ale hlasy určené jim přispějí ke zvolení kandidátů v čele.

Nevěříte? Máme příklad:

Obec má 15členné zastupitelstvo. Stranu XY vede neoblíbený lídr, který dostal od voličů pouze 10 hlasů. Dalších 12 kandidátů získalo po 120 hlasech, 2 kandidáti pak každý 110 hlasů. Strana dostala tedy celkem 1670 hlasů a získala 1 mandát.

Kdo bude nakonec zastupitelem?

Mandáty se rozdělují podle pořadí na kandidátní listině. Lídra může přeskočit jen kandidát, který by získal alespoň o 10 % hlasů více, než je průměrný počet hlasů na jednoho kandidáta. Průměr je 111,33 hlasů a nutný počet hlasů pro přeskočení je tedy o 10 procent více – 122,46 hlasů. Takový výsledek nemá nikdo, i když většina kandidátů získala dokonce 120 hlasů. Zastupitelem za stranu XY se přesto stává její lídr, který získal jen 10 hlasů.

Možná proto ve volbách do obcí a měst skočí na kandidátkách výš pouhá desetina kandidátů…

Dá se dělat jediné, sdělit toto všem, kteří chtějí jít k volbám a netuší, že by mohli promarnit své hlasy. 

Přejeme Vám šťastnou ruku…

Váš Obecní úřad Vestec